Louisiana High School boys win district track meet

Posted on Wednesday, May 14, 2014 at 9:41 am

Flying high The Louisiana boys track team won the CCC conference meet May 5, shown here, and then won the district meet on Saturday May 10. They are: from left, front row, P.J. Francis, Elijah Oblinger, Daylon Greene, Abircion Ivey, Tyler Francis, Gabe Henderson. Back row, Drake Detienne, Cameron Lindsey, Brycen Cropp, Gaywen Muliloto-Takava,  Tristan Castiglia, Jake Sencenbaugh, R.J. Branham, Zach Reever, Emmitt Deacon, Michael Davis and Parker Oblinger.

Flying high
The Louisiana boys track team won the CCC conference meet May 5, shown here, and then won the district meet on Saturday May 10. They are: from left, front row, P.J. Francis, Elijah Oblinger, Daylon Greene, Abircion Ivey, Tyler Francis, Gabe Henderson. Back row, Drake Detienne, Cameron Lindsey, Brycen Cropp, Gaywen Muliloto-Takava, Tristan Castiglia, Jake Sencenbaugh, R.J. Branham, Zach Reever, Emmitt Deacon, Michael Davis and Parker Oblinger.

The Louisiana boys track team won the Class 2, District 2 meet at Lutheran High in St. Peters on Saturday, May 10 and the girls squad came in fifth.
The following district finishers will go on to the sectional meet at Principia in St. Louis County on Saturday, May. 17.
Here are the boys results:
High jump, senior Tristan Castiglia, first at six feet.
Pole vault, freshman R.J. Branham, second at 10-06.
Long jump, senior Brycen Cropp, second at 21-0.5.
Triple jump, Castiglia, first at 42-08.
Shot put, junior Brandon Holland, first at 44-08.
110 meter hurdles, Cropp, second at 16.18. Freshman Gabe Henderson, fourth at 17.26.
300 meter hurdles, Cropp, third at 42.34.
400 meters, senior Daylon Greene, second at 51.75.
4×200 relay, second at 1:35.4. Team members are Castiglia, Cropp, Greene and junior Elijah Oblinger.
4×400 relay, fourth at 3:42.59. Team members are Henderson, Oblinger, junior Tyler Francis and freshman Abricion Ivey.
4×800 relay, third at 9.09.22. Team members are senior Zach Reever, junior Tyler Francis, freshman Jake Sencenbaugh and junior Cameron Lindsey.
Here are the girls results:
High jump, sophomore Denise Blackwell, first at five feet.
Pole vault, sophomore Bailey Wallace, fourth at 6-06.
Triple jump, senior Batrice Blackwell, second at 33-04.
300 meter hurdles, Denise Blackwell, first at 49.22.
4×100 relay, third at 53.11. Team members are sophomore Taylor Cunningham, Wallace, Batrice Blackwell and Denise Blackwell.
4×200 relay, fourth at 1:52.28. Team members are Cunningham, Batrice Blackwell, Denise Blackwell and junior Anita Lawson.

Headlines of the Day